Strona Główna » Ogólne » Branding a autoprezentacja.
Branding a autoprezentacja.

Branding a autoprezentacja.

Budowanie własnej „marki”, jest bardzo ważnym krokiem, szczególnie dla osób, którym odpowiedni wizerunek zapewnia pracę, lub którym zależy, aby być postrzeganym w odpowiedni sposób. Chociaż na początku autoprezentacja i branding wydają się tym samym, to nie jest to do końca prawda.

Prezentacja samego siebie

Branding personalny, jest przez wielu postrzegany niczym filozofia na życie, polega on na samodzielnym zarządzaniu własnym życiem. Zaczynając od kariery i kończąc na swoim wizerunku i reputacji. Jednak wszystkie czynności i wybory, które podejmuje jednostka, są w pełni zgodne z jej sumieniem i przeświadczeniami, także wizerunek, który w ten sposób się wokół niej wytwarza, jest wizerunkiem prawdziwym. Osoba korzystając z brandingu, ma zazwyczaj jasno sprecyzowane cele oraz zaplanowaną strategię, która pozwala jej osiągnąć doskonałe rezultaty, bez poczucia „sprzedania” samego siebie.

Autoprezentacja natomiast jest jednym z elementów brandingu, ale stosowanie tego elementu wybiórczo, może sprawić, że osoba, która tak postępuje, zacznie żyć w dyskomforcie. Ma ona na celu jak najlepszą prezencję jednostki np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej, skupia się ona wtedy na danym obszarze zachowań tj. wypowiedź, sygnały niewerbalne oraz werbalne, postawa ciała itd. W ten sposób, tworzy się jednak najczęściej sztuczny wizerunek, który ma zapewnić krótkoterminowe korzyści.

Kiedy jednostka, nie może poradzić sobie z dyskomfortem i zaczyna zachowywać się w sposób zgodny z jej potrzebami i przekonaniami, może natrafić na uwagi, na temat tego jak bardzo się zmieniła. Dlatego też, osoby, które chcą odnieść sukces nie tylko zawodowy, ale również w życiu prywatnym, powinny skupić się na brandingu personalnym, a nie tylko na jak najlepszej prezencji. Ponieważ niemal zawsze odbije się to na osobie, która w taki sposób postępuje.

Tak więc to od Ciebie zależy, czy będziesz żyć według siebie, nie bacząc na opinie innych, w sposób, który zapewni Ci brak dyskomfortu i nieograniczone możliwości rozwoju. Czy też zdecydujesz się na samoograniczenie, sztucznie wykreowanym wizerunkiem, poczucie pustki i niespełnienia w życiu osobistym oraz zawodowym, co będzie prowadziło do frustracji i ograniczy możliwości rozwoju.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

Wojciech Woźniak

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie będzie opublikowany. Zaznaczone pola są wymagane *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.