Strona Główna » Nauka Języków » Szybka Nauka – Metoda Callana

Szybka Nauka – Metoda Callana

Szybka Nauka – Metoda Callana

 

Zdarza mi się i to dosyć często, że otrzymuję wiadomości z podobnymi pytaniami, tak więc, aby zaoszczędzić wam i sobie czas, będę starał się odpowiadać na wiadomości, tak aby każdy mógł z tego skorzystać.

 

Dzisiaj będzie o metodzie Callana, byłem o to pytany w e-mailach, dokładniej o to, co o niej sądzę, czy uważam, że jest dobra i co mogę o niej powiedzieć, ponieważ ma wspólne punkty z metodą, którą prezentowałem w wideo o szybkiej nauce.

YouTube Preview Image

Wersja tekstowa poniżej:

Na początek trzeba powiedzieć, czym jest metoda Callana.

 

Została utworzona przez Robina Callana w 1960 roku, dla wojska, miała szybko uczyć żołnierzy języka mówionego, wykorzystuje się ją obecnie w wielu szkołach językowych.

 

Według teorii ma skracać czterokrotnie czas nauki języka, jednak nie pozwala się na wykonywanie notatek, ani zapisywanie słówek, jedyne podobieństwo, jakie widzę do przytoczonej przeze mnie metody, to wymuszenie nauki podobnej do nauczania się dziecka, oraz wyuczenie gramatyki za pomocą słuchu.

 

Jednak metoda Callana z racji roku, w którym powstała ma wady, nie uwzględnia wyobraźni, więc słowa, których się uczysz w końcu zostaną zapomniane, mojej metodzie też możesz je z czasem zapomnieć, jeżeli ich nie wykorzystujesz, ale o wiele łatwiej będzie je sobie przypomnieć, bo są powiązane z obrazem.

 

Nie wykorzystuje się również tablic najczęściej używanych słów danego języka albo nie udało mi się znaleźć takiej informacji, jeżeli tak jest, to uczysz się tak samo, jak w szkole, słów przydatnych tylko w określonych sytuacjach, co może powodować problematyczne sytuacje, ponieważ nie będziesz w stanie, powiedzieć tego, co chcesz.

 

Jeżeli oglądałeś wideo lub czytałeś artykuł o szybkiej nauce, wiesz, że nie neguje korzystania z notatek czy kartek ze słówkami, dokładam do tego wyobraźnię oraz wykorzystywanie odpowiedników, aby zastąpić polskie słowa z tymi z innego języka.

 

Przyjrzałem się metodzie Callana dopiero po takich wiadomościach, wcześniej wiedziałem tylko, że jest metoda, która tak się nazywa, na początku chciałem nawet spróbować przez miesiąc korzystać z niej, aby nauczyć się jakiegoś języka i zobaczyć jak działa.

 

W tym momencie pojawia się kolejny problem, potrzebny Ci lektor, osoba, która zna dany język, chyba że dogadasz się z jakimś znajomym, przygotujesz wszystko i jakoś będziecie razem się starać uczyć z pomocą tej metody, więc niejako wymusza to na Tobie wykupienie lekcji w jakiejś szkole.

 

Metodę, przedstawioną przeze mnie można uczyć się samemu, dostosowanym do siebie tempem, nie znaczy, to że jest najlepsza i nie oznacza to też, że neguję metodę Callana, na pewno są osoby zadowolone z niej, które nauczyły się dzięki niej języka, ale szkoły, które ją wykorzystują, powinny postarać się o jej uaktualnienie i rozwinięcie, bo przez 50 lat wiedza na temat nauki poszła do przodu.

 

Tak więc moim zdaniem metoda ta była na pewno rewelacyjna w swoich czasach, chociaż już wtedy miała pewne błędy, sam osobiście nie skorzystałbym z tego sposobu nauki, ale nikomu nie mogę go odradzić, to Twój wybór, którą metodę wykorzystasz.

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

Wojciech Woźniak

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie będzie opublikowany. Zaznaczone pola są wymagane *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.