Strona Główna » Nauka Języków » Języki Obce – Lekcja 1

Języki Obce – Lekcja 1

Nauka Języka Obcego – Angielski Od A do Z

 

Tak jak pisałem w poprzednim wpisie, zaczynam od języka angielskiego, kolejnym będzie prawdopodobnie rosyjski, ale to się jeszcze zobaczy.

Lekcje mają za zadanie naukę języka obcego na poziomie umożliwiającym swobodną konwersację oraz czytanie tekstów.

Dodatkowo mają one umożliwić to w krótkim czasie, pamiętaj, aby nie przechodzić do następnej lekcji, zanim nie opanujesz poprzedniej oraz nie zaczniesz stosować się do 10 zasad.

Obecnie lekcje będą w formacie tekstowym, jednak potem wszystkie ukażą się także w wersji video.

Lekcja 1 – 10 Zasad nauki języków obcych.

 

Wyzbądź się swoich uprzedzeń oraz zakorzenionym przekonań o nauce języków obcych.

 

Wyhoduj sobie inne spojrzenie na świat i uwierz w swoje umiejętności.

 

Po pierwsze, do komunikatywnego porozumiewania się w obcym języku potrzebujesz trzech czasów przeszłego, teraźniejszego i przyszłego.

 

Po drugie, odrzuć to, czego nauczyli Cię w szkole, nauczanie na siłę gramatyki, przeszkadza w wyuczeniu swobodnej mowy, to nie gramatyka jest Ci potrzebna, aby się porozumiewać.

 

Po trzecie, nie zamęczaj się błędami, Anglicy ciągle robią błędy, jednak nie przeszkadza im to w komunikacji i nie sprawia, że zamykają się na świat, do nikogo się nie odzywając, jeżeli skupiasz się ciągle na błędach, to stracisz motywację do nauki.

 

Po czwarte, nie podchodź do tego jak do przymusu, rozbudź w sobie chęć do nauki języka, potraktuj to jak przyjemność, a nie karę. Pomyśl o swobodzie, jaką niesie za sobą poznanie danego języka.

 

Po piąte, nie wmawiaj sobie głupot, że nauka języka obcego jest trudna, będąc w wieku dziecięcym, udało Ci się nauczyć polskiego, jednego z najtrudniejszych języków na świecie, a teraz jako dojrzała osoba, masz mieć niby problemy z nauką jednego z najłatwiejszych języków świata!? Nie myśl też ile czasu może to zająć, bo czas i tak upłynie, a Ty będziesz w tym samym miejscu, w którym jesteś teraz!

 

Po szóste, przypomnij sobie, jak to jest być dzieckiem, dzieci nie myślą czy mówią poprawnie, czy gramatyka jest odpowiednia, oraz nie zastanawiają się co kto o nich myśli. Dzieci uczą się poprzez słuchanie oraz powtarzanie, są ciągle otoczone językiem, dlatego się go szybko uczą, nie wiem czy znasz jakieś dziecko, które pisało w dowolnym języku, zanim nauczyło się w nim mówić.

 

Dodatkowo dzieci kojarzą sobie słowa z przedmiotami także, kiedy uczysz się słówek, to wyobrażaj sobie dany przedmiot lub sytuację.

 

Po siódme, otocz się językiem, którego masz zamiar się nauczyć. Przebywając w danym kraju, bardzo szybko jesteś w stanie nauczyć się języka obcego, jest to spowodowane otoczeniem, ludzie mówią w innym języku, gazety oraz programy telewizyjne są w innym języku, reklamy także, ciągle stykasz się z tym językiem, dlatego nauka idzie błyskawicznie.

 

Także codziennie słuchaj nagrań w obcym języku, którego masz zamiar się nauczyć, oglądaj kanały, słuchaj muzyki, oglądaj filmy z napisami polskimi oraz napisami w języku obcym, czytaj artykuły, otocz się obcym językiem, a efekty pojawią się bardzo szybko.

 

Po ósme, naucz się gramatyki, używając słuchu, odstaw pisemną gramatykę na bok, jeżeli będziesz się nią zadręczać, to w czasie rozmowy będziesz wykorzystywać logiczną część mózgu i zastanawiać się ciągle czy forma i czas, których używasz, są poprawne.

 

Jeżeli nauczysz się gramatyki za pomocą słuchu, co dzieje się niejako automatycznie, to potem intuicyjnie będziesz wiedzieć jak mówić, kiedy mówisz po polsku, to nie zastanawiasz się przecież czy teraz używasz czasu przyszłego, czasownika czy przydawki, po prostu mówisz, ponieważ Twój mózg, nauczył się języka poprzez słuch.

 

Po dziewiąte, myśl w języku obcym, kiedy mówisz coś po polsku, zastanów się przy okazji, jak to zdanie mogłoby, brzmieć w innym języku. Dodatkowo jak o czymś myślisz lub mówisz do siebie w myślach, rób to również w obcym języku, dzięki temu Twój umysł będzie miał dodatkowy bodziec, który przyspieszy osiągnięcie przez Ciebie zauważalnych efektów.

 

I po dziesiąte, nigdy, ale to nigdy się nie poddawaj i pamiętaj, aby nie zaniedbywać ustalonego tępa i toku nauki, jeżeli już postanawiasz się nauczyć obcego języka, to nie możesz tego zaniedbać, jeżeli wykażesz się systematycznością, to z radością będziesz zauważać błyskawiczne postępy.

 

Jako że są to podstawy, to bez podstaw nie można się obejść, na zakończenie tej lekcji alfabet angielski z polską wymową, oraz kilka dodatkowych słów.

 

A – ej
B – bi
C – si
D – di
E – i
F – ef
G – dżi
H – ejcz
I – aj
J – dżej
K – kej
L – el
M – em
N – en
O – oł
P – pi
Q – kju
R – ar
S – es
T – ti
U – ju
V – wi
W – dablju
X – eks
Y – łaj
Z – zed

 

Umiejętność literowania jest wbrew pozorom przydatna.

 

Teraz troszkę o wymowie oraz czytaniu.

 

Angielskie „C” wymawia się jak polskie „K” lub czasem jako „S”

 

„K” na początku wyrazu zazwyczaj się nie wymawia.

 

„H” zazwyczaj się nie wymawia(tak już jest w językach germańskich). Jednak „SH” , „CH” oraz „TH” wymawia się odpowiednio jak polskie „SZ”, „CZ” oraz coś podobnego do „TF”

 

„E”, kiedy znajduje się na końcu wyrazu, nie jest wymawiane, chyba że jest ono podwójne.

 

Podwójne O tj. „oo” wymawia się jak polskie „U”, jednak są od tego wyjątki jak, flood oraz blood.

 

„V” wymawia się jak polskie „W”

 

Za to angielskie „W” jak polskie „Ł”

 

Natomiast „R” w języku angielskim (brytyjskim) jest bardzo słabe, zazwyczaj nie jest ono wymawiane, chyba że znajduje się na początku wyrazu, w angielskim amerykańskim „R” jest lepiej słyszalne i częściej wymawiane.

 

Jeżeli w jakimś słowie głoski są dwie obok siebie, to wymawia się je po prostu dłużej.

 

Na lekcję pierwszą, to tyle, skromnie, jednak są to podstawy, które należy bezwzględnie sobie przyswoić i stosować się do nich.

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

 

Wojciech Woźniak

2 komentarze

  1. Bardzo przydatny artykuł .Myślę że na pewno w jakimiś stopniu pomoże w nauce angielskiego, który dość zaniedbałem.Cierpliwie oczekuję kolejnych lekcji.Pozdrawiam.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie będzie opublikowany. Zaznaczone pola są wymagane *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.