Strona Główna » Samorozwój » Mapy myśli

Mapy myśli

mapy_mysli

Mapy myśli – Poznaj inny sposób notowania.

 

Wynikła dłuższa przerwa w aktualizacji bloga, jednak powstała ona z przyczyn ode mnie niezależnych. Czas, abym nadrobił, zobowiązuję się również do pisania minimum raz w tygodniu.

Dziś omówię, czym są oraz jak działają mapy myśli, także zapraszam do oglądania video lub czytania transkrypcji poniżej.

 

YouTube Preview Image

Film różni się od wersji, którą planowałem wrzucić na początku, jest to spowodowane błędem oprogramowania w trakcie renderowania, jednak sam dźwięk pozostał z wersji oryginalnej.

Trochę historii.

 

W roku 1970 bracia Buzan, Tony i Barry poświęcili się wspólnym badaniom na temat mind mappingu oraz jego upowszechnienia.

 

W 1972 roku ukończyli oni opracowywanie swojej techniki.

 

Uważają oni, że podczas linearnego notowania aktywna jest tylko logiczna połowa mózgu, co ma bezpośredni wpływ na ilość zapamiętywanych informacji, jeżeli dołożymy do notatek symbole, kolory, mówiąc krótko, jeżeli damy ponieść się wyobraźni, uaktywnia się również prawa półkula mózgowa odpowiedzialna za myślenie abstrakcyjne, takie połączenie umożliwia zwielokrotnienie zapamiętywanych informacji.

 

Sami uczeni nie przedstawili nigdy żadnych dowodów na prawdziwość ich tezy, jednak w 1981r Roger Sperry otrzymał nagrodę Nobla za swoje badania dotyczące specjalizacji półkul mózgowych, dowiódł on, że półkule mózgu mają przyporządkowane odmienne czynności, za które odpowiadają.

 

Tyle tytułem wstępu.

 

Tak więc mapa myśli jest to sposób notowania umożliwiający maksymalizację efektów.

 

Jakie są korzyści?

 

Po pierwsze czas, notowanie oraz późniejsze „czytanie” notatek zabiera nieporównywalnie mniej czasu od ich tradycyjnych odpowiedników, według Buzana jest to od 50 do 95% podczas notowania oraz 90% podczas czytania, więc jak widać, przebitka jest ogromna.

 

Dodatkowo zwiększa się kreatywność, myślenie abstrakcyjne, wykorzystywanie obu półkul mózgowych tj. synergia rozwija dodatkowo mózg, zwiększając ilość połączeń nerwowych, wzrasta efektywność, a co najważniejsze informacje zostają w głowie na bardzo długi czas i to był główny cel przyświecający powstaniu map myśli, aby informacje były długo dostępne w pamięci, w porównaniu do nauki z notatek tradycyjnych po jakimś czasie w pamięci zostaje ok. jedynie 1% informacji, dlatego są one najmniej efektywna formą nauki.

 

Jakie jeszcze zastosowanie mają mapy myśli.

 

Mapy myśli nie muszą być stosowane jedynie do robienia notatek oraz nauki, są skutecznym narzędziem w biznesie, używa się ich podczas tzw. burzy mózgów, pozwalają znajdywać rozwiązanie problemów, pomagają utrwalać wiedzę, są pomocne w planowaniu spotkać oraz wystąpień publicznych, zastosowań jest naprawdę wiele.

 

Mapy myśli w przeciwieństwie do notatek tradycyjnych, są bardzo zindywidualizowane, po jakimś czasie każdy wyrabia sobie własny styl ich tworzenia, własny kod oraz symbole, między innymi dlatego są one tak skuteczne.

 

Dla niektórych ich minusem jest, to że odczytać może je tylko twórca, dla mnie osobiście nie jest to minus, w końcu notatki robię dla siebie.

 

Jak tworzyć mapy myśli.

 

Abyś mógł zacząć, tworzyć mapy myśli potrzebujesz:

 

Kredek, pisaków, długopisów, ołówków i dużej czystej kartki minimum A4 :)

 

Ma być kolorowo, uruchom swoją wyobraźnię.

 

Kartkę połóż dłuższym bokiem poziomo, w ten sposób zyskujesz więcej potrzebnego miejsca.

 

Wiele osób poleca minimalnie kartki formatu A3 jednak bez przesady, mapy myśli często są przestronne, zajmują dużą powierzchnię, jednak pamiętaj, aby były one czytelne, japoński minimalizm powinien być dla Ciebie przykładem podczas ich tworzenia, często osoby mniej doświadczone wypisują podczas ich tworzenia zbyt wiele niepotrzebnych informacji.

 

Możesz do ich tworzenia wykorzystywać również oprogramowanie komputerowe, sam korzystam z programu freemind, jest on multiplatformowy oraz oferuje dużą funkcjonalność.

 

Jest również kilka innych płatnych oraz darmowych rozwiązań jednak zalecam freemind.

 

Istnieją przeciwnicy tworzenia map myśli na komputerze, uważają oni, że nie oddziałują one tak samo, jak mapy tworzone ręcznie, jednak tworzy się je o wiele szybciej do tego nigdy nie zabraknie Ci podczas ich tworzenia miejsca.

 

Jeżeli masz tablet, to będzie najlepszy kompromis, tworzenie map w programie graficznym przy pomocy tabletu będzie zawierało w sobie domniemane plusy obu sposobów.

 

Osobiście nie zauważyłem, aby mapy tworzone w oprogramowaniu działały słabiej, sam jednak po prostu lubię tworzyć je ręcznie, mam wtedy możliwość większej personalizacji i dobrze się przy tym bawię.

 

Tak więc do dzieła, na środku kartki narysuj lub napisz dużymi literami motyw przewodni notatki, jeżeli np. robisz notatkę o rybach, narysuj rybę :), pamiętaj o używaniu kolorów, od tego miejsca będziesz odprowadzał poszczególne odnogi.

 

Pamiętaj, aby linie nie były proste, mają przypominać macki ośmiornicy.

 

Na całej mapie staraj się używać symboli oraz obrazów, jeżeli nie jesteś w stanie zapisać czegoś za pomocą słów, to stwórz obrazek, pamiętaj, aby był to pierwszy obraz, jaki przyjdzie Ci do głowy i upewnij się, że w pełni go rozumiesz.

 

Słowa, które są najważniejsze, powinieneś silniej oznaczać,

 

Linie nie powinny być dłuższe niż słowa, 1 linia = 1 słowo.

Twórz obrazki i symbole wypełnione humorem, wyolbrzymiaj, im lepiej się bawisz podczas tworzenia mapy myśli, tym lepszy efekt uzyskasz.

 

Używaj liter różnych wielkości oraz kolorów.

 

Działaj szybko, nie zastanawiaj się nad tworzonymi obrazkami, Twój umysł podsunie Ci te najodpowiedniejsze, im dłużej będziesz się zastanawiał, tym gorszy efekt osiągniesz, Twoje myśli muszą swobodnie płynąć, jeżeli zaczniesz zastanawiać się czy zapisałeś coś dobrze, albo czy mogłeś zrobić, to lepiej skutecznie zahamujesz ten przepływ informacji.

 

Na sam koniec upewnij się czy w pełni rozumiesz swoją notatkę, w przeciwnym razie nie zrozumiesz jej, kiedy powrócisz do niej w przyszłości.

 

Poniżej znajduje się obrazek mapy, którą stworzyłem na potrzeby tego wpisu, powstała ona w oprogramowaniu freemind.

 

Zachęcam Cię do korzystania z mapy myśli, a szybko przekonasz się o ich wyższości nad tradycyjnym sposobem notowania.

 

W internecie znajdziesz wiele zdjęć gotowych map myśli, mnóstwo z nich przypomina małe dzieła sztuki, zapoznaj się z nimi, a znajdziesz dodatkową motywację, aby spróbować map myśli.

 

Na dziś to tyle, pozdrawiam i życzę Ci miłego dnia.

 

Wojciech Woźniak

 

 

 

 

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie będzie opublikowany. Zaznaczone pola są wymagane *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.