Strona Główna » Biznes » Strategia Kaizen – zasady nr 7 i 8.
Strategia Kaizen – zasady nr 7 i 8.

Strategia Kaizen – zasady nr 7 i 8.

Strategia Kaizen – zasady nr 7 i 8.

Powoli zbliżam się do końca, zostały jeszcze tylko cztery zasady do omówienia.

W takim razie nie przedłużając czas na zasadę nr 7 oraz nr 8.

Zasada 7.

 

Wybieraj proste rozwiązania, nie czekając na te idealne.


Ważna zasada i nie tylko, zastanów się w tej chwili, gdzie byłbyś dzisiaj, gdybyś w przeszłości nie marnował czasu na szukanie idealnego rozwiązania problemów, z którymi miałeś styczność.

Często czas, który poświęcamy na rozwiązanie problemu jest nieadekwatny do osiągniętego efektu lub efekt nie różni się wcale od tego, który osiągnelibyśmy korzystając z prostszego mniej czasochłonnego rozwiązania.

Zdarza się też, że nie udaje nam się skończyć czegoś na czas, ponieważ zbyt długo szukaliśmy idealnego rozwiązania problemu.

Są ludzie, którzy całe swoje życie poświęcają, aby osiągnąć swój cel, tylko że poszukują jego idealnego rozwiązania, tymczasem idealna forma może sama w sobie być celem, który nigdy nie zostanie spełniony lub okaże się, że czas, który został przeznaczony na ten cel, był nieadekwatny do efektu.

W tym momencie przypomina mi się film z Philipem Seymourem Hoffmanem pt. „Synekdocha – New York”, który można interpretować na wiele sposobów, nie będę oczywiście opisywał tutaj tego filmu, lecz pokazał on jak długo można szukać dzieła idealnego, człowiek niejako zapętla się, pozwalając, aby jego życie umykało po cichu obok w czasie kiedy on pochłonięty jest szukaniem swojego ideału.

To tak jak z osobą, która szukając idealnego partnera, budzi się dopiero w momencie, kiedy na zawieranie związku jest już za późno, człowiek jest sam, stary a jego życie zadrwiło sobie z niego, przemykając po cichu obok.

Dlatego też nie zwlekaj i nie trać swojego czasu, pozwól sobie skończyć, zanim wpadniesz w pułapkę szukania idealnego rozwiązania.

W biznesie może objawiać się to wyszukiwaniem wymyślnych rozwiązań, które zazwyczaj spisują się tak samo, jak te mniej czasochłonne oraz tańsze w drożeniu.

Zapamiętaj, że rozwiązanie zwane zazwyczaj prowizorycznym nie musi być synonimem zerowej jakości, może się okazać, że jest ono właśnie tym, czego szukaliśmy. Pozwoli to zaoszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze.

 

Zasada 8.


Użyj sprytu zamiast pieniędzy.


Mawiają, że za pieniądze można sobie kupić wszystko, łącznie z miłością.

Tylko że za pieniądze możemy kupić miłość jedynie do naszych pieniędzy.

Nie zawsze płatne rozwiązanie jest tym właściwym, używając naszych 1300 gram, znajdujących się pomiędzy uszami, często możemy osiągnąć podobne rezultaty, nie tracąc przy tym środków finansowych.

Pamiętaj, że to iż posiadasz znaczny majątek, nie może upoważniać Cię do jego bezmyślnego trwonienia, czasem wystarczy odrobina sprytu, aby zaoszczędzić.

Każda firma powinna dążyć do oszczędzania swojego kapitału, po co bezmyślnie go trwonić, skoro może się przydać, kiedy naprawdę będziemy go potrzebować.

Moglibyśmy otworzyć w firmie specjalne stanowisko, które zajmowałoby się obsługą wewnętrznej poczty za pomocą, której kontaktowalibyśmy się z pracownikami.

Dochodzą do tego koszty papieru, pracowników i wielu innych rzeczy, a równie dobrze można stworzyć wewnętrzną bazę e-maili i w razie potrzeby wysłać wiadomość do każdej osoby w firmie.

Korzystanie z archaicznych rozwiązań, ponieważ mamy pieniądze, jest nieodpowiedzialnym zarządzaniem kapitałem.

Oczywiście był to jedynie przykład, do tego odrobinę przerysowany, lecz dokładnie pokazujący, o co mi chodzi.

 

Na dziś to tyle zapraszam do komentowania.

 

3 komentarze

  1. Kolejny dobry artykuł z cyklu kaizen.Siódma zasada daje mocnego kopa na przebudzenie ,który uświadamia że nie ma sensu tracić czasu na szukanie ideału.Ciekawy jestem tylko , jaki po serii kaizen ukarze koelejny się cykl arytkułów.

  2. @Miłosz
    Właśnie to na celu miała 7 zasada, będą pojawiały się regularnie artykuły, lecz niekoniecznie będzie to jakiś cykl.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie będzie opublikowany. Zaznaczone pola są wymagane *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.