Strona Główna » Ogólne » Samodyscyplina – Wprowadzenie

Samodyscyplina – Wprowadzenie

Dzisiejszy wpis jest transkrypcją najnowszego nagrania dotyczącego samodyscypliny, dla każdego, kto woli wersję tekstową lub z różnych powodów nie mógł zapoznać się z treścią wersji video. Odcinek drugi pojawi się w poniedziałek, a jego transkrypcja będzie dostępna w ciągu ok. dwóch dni. Tymczasem poniżej możesz zapoznać się z treścią odcinka pierwszego.

Cześć z tej strony Wojciech Woźniak, witam Cię w pierwszym odcinku nowej mini-serii poświęconej wypracowywaniu w sobie samodyscypliny i pozbycia się nawyku odkładania wykonywania zadań na później, co zazwyczaj kończy się niedotrzymaniem terminów lub przekładaniem zadania tak długo, aż w końcu jest za późno na jego wykonanie i zostaje ono porzucone lub wykonane na szybko co obija się na jakości jego wykonania.

Wyrobienie w sobie dyscypliny jest również potrzebne każdej osobie zainteresowanej swoim samorozwojem, szczególnie na początku, kiedy trzeba przezwyciężać stare nawyki, aby wyruszyć w kierunku obranego przez siebie celu i spełnić własne marzenia.

W tym cyklu zapoznasz się z ćwiczeniami, które pozwolą Ci zabierać się do pracy z przyjemnością, nauczysz się również organizować swój czas, co przełoży się na twoją produktywność i zapoznasz się z przyczynami, które stoją za odkładaniem działania.

Problem odkładania działania dotyczy wielu ludzi, może byś spowodowany różnymi czynnikami od niskiego poczucia własnej wartości, po brak odwagi i skupianie się jedynie na chwilowej przyjemności bardziej niż na rezultatach długoterminowych. Seria ta, będzie pomocna każdemu, kto ma odwagę przyznać się przed samym sobą, że ma problem i będzie szukał jego rozwiązania.

„Systematyczna codzienna praca zawsze daje efekty”

~ Wstęp ~

Po pierwsze musisz sobie uświadomić, że odkładanie działań jest nawykiem, nie zniknie samo, są różne przyczyny jego powstawania, najczęściej jednak ludzie wykształcają go w sobie z obawy przed rozpoczynaniem lub kończeniem zadania.

Pomyśl teraz, czy nie zdarzyło Ci się, że rozpoczynałeś w życiu jakieś przedsięwzięcie, jednak nigdy go nie kończyłeś lub wiedziałeś, że musisz coś zrobić, ale różne obawy powodowały, że nigdy nie zaczynałeś. Ludzie często skupiają się również na tym, co ktoś o nich pomyśli, co pomyślą, jak to zrobię, co pomyślą, jak efekt mojego działania będzie niezadowalający.

Ludzie za bardzo boją się błędów, boją przyznać się przed sobą, że zawiedli, próbują na siłę być perfekcjonistami, co doprowadza ich do tego, że albo nigdy nie zaczynają działać, bo czekają na odpowiedni czas, ciągle szukają dodatkowej wiedzy, albo zaczynają, ale nigdy nie kończą, bo ciągle rozważają czy efekt ich pracy będzie zadowalający dla nich lub innych i co zrobią, jak okaże się, że nie jest.

Skutkiem takiego postępowania jest brak jakichkolwiek rezultatów lub zmian w życiu, perfekcjonizm w takim wydaniu nie jest promotorem postępu, jest jego wrogiem, który zamyka cię w błędnym kole, tak samo, jak strach. Rezultaty można osiągnąć tylko poprzez działanie, tylko to działanie musi mieć swój początek oraz koniec, nie może trwać w stanie zawieszenia lub nigdy nie zostać podjęte.

Natomiast błędy, porażki, niepowodzenia, nie należy się ich bać, należy przyjmować je takimi, jakie są, ponieważ bez nich nie jesteśmy w stanie niczego się nauczyć. To porażka daje nam informację zwrotną, o tym, co zrobiliśmy źle, to dzięki błędom, jesteśmy w stanie polepszyć swoje rezultaty, wypracować silny charakter, niezłomność.

Spójrz na przykład ludzi, którym się udało, ich życie nie było proste i przyjemne, niepowodzenia jednak były ich siłą napędową, która pozwalała im dostrzec, co robią źle i to zmienić. Gdybyś odniósł sukces, szybko i bez żadnych przeszkód, w obliczu pierwszej porażki wszystko, co osiągnąłeś, runęłoby jak domek z kart, ponieważ, twój sukces nie miałby żadnych solidnych fundamentów, twoja psychika niebyła by zahartowana przeprawą, która prowadziła do osiągnięcia sukcesu.

Oczywiście błędów warto unikać, należy zastanowić się, zanim coś zrobimy, ale kiedy się już pojawią czerp z nich wiedzę garściami, przeanalizuj je i popraw swoje działanie, nie unikaj też nigdy działania w obawie przed tym, że mogą pojawić się błędy. To oczywiste, że mogą się pojawić, jest niemal pewne, że na twojej drodze pojawią się przeszkody, ale kiedy je pokonasz, będziesz bogatszy w doświadczenie i znajdziesz się o krok bliżej swojego celu.

Pamiętaj, że naiwnością jest, działanie w ten sam sposób i życie w przeświadczeniu, że osiągnie się inny rezultat. Porażka ukaże Ci, gdzie zrobiłeś błąd, pozwoli go poprawić, a zmienione w ten sposób działanie da inny skutek.

Odpowiednie ćwiczenia, złożone w system postępowania, pozwolą odejść Ci od nawyku odkładania swoich zadań, pozwolą ci zwiększyć wydajność pracy, osiągać lepsze rezultaty. Nauczysz się pracować efektywnie i bez obaw, co przełoży się również na Twoje samopoczucie i ocenę własnej wartości, zapewnisz sobie również rozrywkę bez poczucia winy. Będziesz w stanie odsuwać od siebie rozpraszające myśli i koncentrować uwagę na tym, co chcesz w danym momencie uzyskać.

Większość osób odkładających działanie kończy swoje projekty na czas, podejmują jednak pracę w ostatniej chwili, co odbija się na jej jakości oraz wywołuje presję i obawy. Można prowadzić uporządkowane życie w jednych dziedzinach, a przekładać zadania w innych, każdy z nas ma zadania i cele, które próbuje odsunąć w czasie lub których w ogóle nie realizuje.

Takie postępowanie zaczyna wkrótce zamykać nas w błędnym kole, z którego nie ma wyjścia, a wszelka rozrywka lub chwile wytchnienia powodują u nas poczucie winy oraz inne negatywne emocje, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że oczekuje na nas zadanie, które powinno zostać wykonane.

Żeby nadrobić, zaczynasz bardziej się starać, nie sypiasz, przedłużasz godziny pracy, do tego wszystkiego dochodzą silne emocje, które powodują, że w końcu zaczynasz odkładać zadania, aby ich uniknąć, a potem cykl zaczyna się od nowa.

Odwlekanie staje się częścią ciebie, odbija się to na sposobie, w jaki postrzegasz pracę, spędzanie wolnego czasu, samego siebie, zmniejsza się Twoja samoocena.

Na co dzień, można spotkać się z wieloma definicjami i teoriami opisującymi, dlaczego odkładamy działanie, większość z nich ma negatywny wydźwięk, a osobie, która zaczyna się identyfikować z tymi przyczynami, dodatkowo spada samoocena i zaczynają się krytycznie oceniać. To nie jest sposób, aby pomóc komuś, kto od lat tkwi w zamkniętym kręgu i przez ten czas zdążył rozwinąć w sobie znaczne pokłady samokrytyki.

Tacy ludzie potrzebują konkretów, pozytywów, a nie wodolejstwa czy suchych teorii, które dodatkowo utwierdzają ich, że są beznadziejni.

Bardzo często słyszy się np. że „słonia można zjeść tylko po kawałku”, to nie jest porada, to stwierdzenie faktu, Ci ludzie to wiedzą, prawdopodobnie próbowali dzielić zadania na małe części, ale to nie rozwiąże ich problemu, ponieważ jest on natury psychologicznej. Odkładają działanie, ponieważ ma to dla nich sens.

Brak konsekwencji w działaniu nie jest spowodowany problemami z realizacją zadań, ale tak jak mówiłem, może być spowodowany niską samooceną, perfekcjonizmem, niezdecydowaniem, obawami przed sukcesem lub porażką, nieskutecznym wyznaczaniem celów czy też negatywnym obrazem samego siebie i swojej pracy.

Żeby poradzić sobie z problemem, potrzeba zdecydowanych działań, które wyeliminują jego przyczyny, które zakodowane w psychice, mogą oddziaływać na poziomie podświadomym.

Z tego wszystkiego wynika jedno, odkładanie działania jest nawykiem, który chroni nas przed emocjami, towarzyszącymi rozpoczynaniu lub kończeniu zadania. Im większe obawy, tym większa szansa, że zadanie zostanie przełożone lub zaniechane.

Również wychowanie ma ogromny wpływ na to, jak radzimy sobie w późniejszym życiu. Często w dzieciństwie zostają w nas zakorzenione przekonania o tym że życie jest ciężką niekończącą się pracą, że praca musi być ciężka i wyczerpująca, że nie może być przyjemnością. Zakorzenia się w ludziach pewien schemat, co wypada, co nie, że należy się przejmować tym, co kto o nas pomyśli, że powinieneś pracować w tygodniu, odpoczywać w weekend i potem z powrotem do pracy, ciężkie i nudne życie, nic nieznacząca podróż, która prowadzi w jednym kierunku.

Większości nie uczy się, że życie jest jedno i należy je wykorzystać jak najlepiej. Ta negatywna psychologia, często oparta na dobrych intencjach, prowadzi do tego, że większość nie potrafi sobie radzić w dorosłym życiu, unika wyzwań i zaczyna wytwarzać w sobie nawyk odkładania wszystkiego na kiedyś.

Jeżeli chcemy osiągnąć inne rezultaty, należy zacząć żyć innymi poglądami, pozytywnymi, a nie prowadzić działania i wewnętrzny dialog przeciwko sobie. Pamiętaj, że człowiek z natury nie jest leniwy, człowiek jest ciekawy, dąży do poznania, jest twórczy, chce tworzyć, a nie spędzać życie schematycznie, praca, dom, praca, dom, śmierć.

Aby niepotrzebnie nie przedłużać, to tyle tytułem wstępu, w następnej części dowiesz się, dlaczego odkładamy działanie, jak to robimy oraz otrzymasz pierwsze zadanie do wykonania. Kolejne nagrania będą bardziej merytoryczne, jednak wstęp i nagranie drugie, będą bardziej teoretyczne, ponieważ to wprowadzenie i zrozumienie przyczyn odkładania zadań jest fundamentem, na którym będziesz budował nowy nawyk, tym razem nieodkładania, ale działania z przyjemnością.

Dodatkowo zrozumienie tego mechanizmu utwierdzi Cię w przekonaniu, że nie jest to coś, czego nie da się zmienić.

Pozdrawiam Cię i życzę Ci miłego dnia.
Wojciech Woźniak

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie będzie opublikowany. Zaznaczone pola są wymagane *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.