Strona Główna » Ogólne » Szybkie Czytanie – Lekcja 1 – Test możliwości

Szybkie Czytanie – Lekcja 1 – Test możliwości

Na kanale youtube, pojawiła się nowa playlista, związana z tematyką szybkiego czytania, będzie to kompletny kurs szybkiego czytania. Film, o którym mowa, oraz test obecnego poziomu zrozumienia i prędkości znajdują się poniżej.

Link do filmu:

Szybkie Czytanie – Lekcja 1

 

Cieszę się, że postanowiłeś nauczyć się szybkiego czytania, poniżej znajduje się tekst, który równocześnie posłuży do obliczenia prędkości, z jaką czytasz obecnie.

 

Mam nadzieję, iż wyciągniesz z tego kursu to, co najlepsze.

 

Przed przystąpieniem do czytania, przygotuj kawałek kartki, długopis oraz stoper.

 

Włącz stoper i zacznij czytać wstęp, po zakończeniu zatrzymaj stoper i zanotuj wynik, zaokrąglając go do pełnych minut, reszta instrukcji, kiedy zakończysz czytanie.

Kurs Szybkiego Czytania – Wstęp

 

Czytanie, wydaje się oczywistą częścią naszego życia, przez wiele osób niedoceniane, uważane za coś pospolitego, nad czym nie trzeba się rozwodzić. Aczkolwiek kim byłbyś teraz, gdybyś nigdy nie zdołał nauczyć się czytać, jakby nikt nigdy nie dopilnował, abyś posiadł tą umiejętność?

 

W dobie internetu, globalizacji, w złotym wieku ludzkości, informacja jest najcenniejszą rzeczą, jaką posiadamy.

 

Bez wątpienia osobę, która nie potrafi czytać można nazwać współczesnym kaleką, biedakiem, który nie będzie w stanie posiąść wiedzy. Dlaczego więc obecny system edukacji nie uczy, jak poprawnie powinno się czytać?

 

W szkołach uczeni jesteśmy składania liter, wymawiania ich na głos oraz w myślach, powolnego czytania, które ma pomóc nam w zrozumieniu i zapamiętaniu tekstu.

 

Pytanie brzmi, dlaczego więc tak wiele ludzi nie potrafi czytać ze zrozumieniem?

 

Od dziecka ukierunkowuje się młody umysł na to, że czytanie to coś innego niż postrzeganie rzeczywistości, dlaczego ujmuję to w tych słowach?

 

Ponieważ słowo nie jest niczym wyjątkowym, to symbol, znak, obrazek, nazwij je, jak zechcesz.

 

Dlaczego więc zmuszono Cię, do w pełni świadomego analizowania tego, na co patrzysz?

 

W obecnej chwili skupiam się jedynie na własnych myślach i tekście, który piszę. Nie rozmyślam ciągle o monitorze oraz klawiaturze, mój umysł dobrze wie, że patrzę na monitor.

 

Tak samo jest z drzewem, które mijasz codziennie w drodze do szkoły lub pracy, samochodami przemykającymi ulicą, gdy oczekujesz przed przejściem dla pieszych, z tysiącem przechodniów idących tym samym chodnikiem.

 

Gdybyś miał świadomie analizować każdą rzecz, każdy najdrobniejszy szczegół, który znajduje się w Twoim otoczeniu, to nigdy nie zdołałbyś zastanowić się nad czymkolwiek innym, Twój umysł pochłonęłaby ciągła analiza przestrzeni wokół Ciebie.

 

Bylibyśmy niczym maszyny, idąc dalej tym tokiem rozumowania, kultura, którą stworzyliśmy nigdy by nie powstała. Ewolucja pozbyłaby się nas przy pierwszej lepszej okazji, bylibyśmy niechcianym dzieckiem natury.

 

Żeby ułatwić, z góry przyjmę, iż każde słowo na świecie jest po prostu rysunkiem/obrazkiem. Patrząc na obraz, wiem, na co patrzę, gdy spoglądam na słowo, mój umysł dokładnie w ten sam sposób je analizuje, nie muszę zaprzęgać do tego niepotrzebnie świadomego umysłu i używać fonetyzacji, lecz na razie dajmy jej spokój, omówię ją później.

 

Przy odrobinie pracy po ukończeniu tego kursu, powinieneś osiągnąć tysiąc słów na minutę, zapewne wiele osób osiągnie wynik lepszy, niektóre mogą osiągnąć wynik gorszy, wszystko zależy tylko od ciebie.

 

Dlatego w tym miejscu nie obiecuję tak jak inni, że będzie, tak i tak, tylko stawiam sprawę jasno, jeżeli się przyłożysz, to osiągniesz satysfakcjonujący Cię wynik.

 

Z góry muszę także zaznaczyć, że krótki okres niestarczy, aby na stałe utrwalić sobie rzeczy, których się nauczysz, dlatego nie zniechęcaj się na samym początku.

 

Sam kiedyś to zaniedbałem, przez rok mieszałem to, czego uczono mnie jako dziecko i to, czego nauczyłem się sam, aczkolwiek nie spadłem poniżej siedmiuset słów na minutę.

 

Jednakże nie polecam tego robić, jeżeli zaczynasz się uczyć czytać na nowo to, w tym miejscu musisz pożegnać stare zasady raz na zawsze.

 

Od razu zacząłem od tego, z jaką prędkością będziesz czytał, może wydawać się, że tysiąc słów to mało, lecz weź pod uwagę, że większość ludzi na świecie czyta z prędkością od stu osiemdziesięciu do dwustu pięćdziesięciu słów na minutę.

 

Prawda, że z tej perspektywy tysiąc słów na początek wydaje się już o wiele ciekawszą alternatywą. W czasie kiedy te osoby zdołają przeczytać jedną książkę, ty zdołasz przeczytać pięć.

 

Wyobraź sobie, ile czasu zaoszczędzisz i ilu rzeczy będziesz mógł się dzięki temu dowiedzieć.

 

W tym miejscu zatrzymaj stoper.

 

Wpierw zajmiemy się obliczeniem stopnia zrozumienia czytanego tekstu. W trakcie odpowiedzi na poniższe pytania, nie zaglądaj do tekstu, zanotuj swoje odpowiedzi i sprawdź z tekstem, ile było poprawnych.

 

Możliwa jest tylko jedna poprawna odpowiedź.

 

Pytanie 1 – Osobę, która nie potrafi czytać, możemy nazwać?

 

a) Dzieckiem

 

b) Nieukiem

 

c) Biedakiem

 

Pytanie 2 – Za co możemy uznać słowo?

 

a) Zbiór liter.

 

b) Obraz.

 

c) Krótki napis.

 

Pytanie 3 – Jaka jest średnia prędkość, z jaką czytamy?

 

a) 300 słów na minutę.

 

b) 100 słów na minutę.

 

c) 200 słów na minutę.

 

Pytanie 4 – Ile czasu trwa ten kurs?

 

a) 5 dni.

 

b) brak informacji w tekście.

 

c) 10 dni.

 

Pytanie 5 – Czy w pełni świadomie analizujemy nasze otoczenie ?

 

a) Tak.

 

b) Nie.

 

c) W pełni świadomie, analizujemy je kiedy zajdzie taka potrzeba.

 

Pytanie 6 – Z jaką prędkością możesz czytać po zakończeniu kursu?

 

a) 600 słów na minutę.

 

b) 450 słów na minutę.

 

c) 1000 słów na minutę.

 

Teraz czas na matematykę.

 

Aby obliczyć stopień zrozumienia, podziel ilość poprawnych odpowiedzi, przez ilość pytań, a następnie pomnóż przez 100%

 

Np. Poprawne odpowiedzi 2, wszystkich pytań 6.

 

(2 : 6) * 100% = 33%

 

Jak widać nie za wiele.

 

Aby obliczyć swoją prędkość, musisz podzielić ilość słów w tekście przez czas w sekundach, a następnie pomnożyć go przez 60.

 

Powyższy tekst liczył 554 słowa.

 

Np. Przeczytałeś tekst w 90 sekund, więc:

 

(554 : 90) * 60 = ok. 369 – 370 słów na minutę.

 

Teraz oblicz swój wynik i przygotuj się na kolejną lekcję, bo nie będzie już tak łatwo, jak dzisiaj.

Odpowiedzi do testu

1 – c

2 – b

3 – c

4 – b

5 – b

6 – c

Pozdrawiam,

Wojciech Woźniak

25 komentarzy

 1. Mam pytanie. Gdzie znajdują się odpowiedzi na zadane pytania ?

  • No właśnie zjadło przy dodawaniu tekstu :D, dodam je dzisiaj. A na razie trzeba sobie samemu sprawdzić z tekstem czy wybrane odpowiedzi są poprawne. Głupio wyszło, ale nie zauważyłem już tego po 4 w nocy.

   Pozdrawiam,
   Wojciech Woźniak

  • Brak rozumienia tekstu, gdyż jest w nim napisane „(…) zanotuj swoje odpowiedzi i sprawdź z tekstem, ile było poprawnych. ” Sprawdź z tekstem oznacza, że nie musiały być one podane ;)

 2. dzis trafiłam przypadkiem na ten filmik i z ciekawosci zrobiłam ten test. odpowiedzi do pytan miałam wszyskie poprawne zas czas czytania to 291 słów/min . z pewnoscia sprobuje metod tu przedstawionych, zwłaszcza odnoscie techniki zapamietywania . dziekuje za udostepnianie swojej wiedzy!

 3. Odpowiedzi wszystkie porpawnie, za to czas czytania 184 słowa na minute. Przerazilo mnie to ponieważ staram się czytać przynajmniej 30 min dziennie przed snem.

  • Tak, to właśnie jest, że ilość materiału, który czytamy czy też częstotliwość nie wpływają na szybkość, bo po prostu czyta się i tak w ten sam sposób, w który zostało się nauczonym, czasem prędkość rośnie, jeżeli trzeba przeczytać dużo materiału w krótkim czasie, ale potem znów opada. Dlatego też warto poświęcić trochę czasu i nauczyć się jak szybko czytać, bo potem się to zwraca wielokrotnie :D

   Pozdrawiam,
   Wojciech Woźniak

  • Mam dokładnie taki sam wynik ???

 4. Może nie jestem biedakiem ale coś jest nie tak. Zrobiłem sobie en test i wyszło mi 85% zrozumienia tekstu oraz 140 słów na minutę :D Coś trzeba z tym zrobić.

 5. 5 na 6 dobrze odpowiedzi. 100słów na min (PATOLOGIA);d

 6. marnie,
  zrozumienie 66%, to jest problem…
  czytanie 224

 7. 6 na 6, ale czytanie masakra 138 słów na min.

 8. 100% czytanie 255 słów :P

 9. 307 słów na minutę, 5/6… Ale to dal mnie za mało, wiem, że potrafię lepiej

 10. 437 słów na minutę i 5/6 :D Jestem całkiem zadowolony ^^

 11. 170 snm 5/6 czas wyznaczyć sobie cele i zabrać się do pracy!!! Powodzenia wszystkim nowym

 12. 299 snm 100%

 13. 5 dobrych na 6 – 185 słów na minutę

 14. 214 snm i 80% cieniutko, całe szczęście trafiłem na Twoją stronkę. od dłuższego czasu szukałem ciekawych materiałów pomocnych w rozwoju umiejętności szybkiego czytania.

 15. 124/ min. i 83% zrozumienia – ale mam wazniejsze pytanie : czy czytajac np: 1000 slow nie zatraca sie wyobrazenia tego co sie czyta. Tj. Czytajac lubie wglebiac sie w opis jakiegos miejsca, przedmiotu itp np: „na stole lezal noz, wbity jakos dziwne jakby tego nie zrobil czlowiek, a bestia…” i teraz czy czytajac tak szybko zdaze wyobrazic sobie stol, noz, miejsce toczacej sie akcji ???

 16. 150s/min , poprawne odp. 5/6

 17. 693 s/min, 100% zrozumienia :)

 18. To chyba po kursie taki wynik? :)

 19. 111 snm 83,3%

 20. 373snm 83%zrozumienia

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie będzie opublikowany. Zaznaczone pola są wymagane *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.