Strona Główna » Samorozwój » Słomiany Zapał

Słomiany Zapał

 

Słomiany Zapał – Dowiedz się jak go zwalczyć.

 

Na początek informacja, od 5 sierpnia współpracuję z portalem Controlfind, współpraca na pewno będzie owocna i przyniesie obopólne korzyści.

A teraz do rzeczy, dzisiaj będzie o słomianym zapale/prokrastynacji nazwij to, jak chcesz, dotyczy on wielu ludzi, a nie każdy wie jak sobie z nim poradzić, lecz dziś się to zmieni i dowiesz się jak go się pozbyć.

Potraktuj ten wpis jako kontynuację artykułu o motywacji.

Zapraszam do czytania lub oglądania i komentowania.

W trakcie oglądania video, możesz zamknąć oczy i całkowicie skupić się na moim głosie.

YouTube Preview Image

Poniżej znajduje się transkrypcja video.

Na początku musisz wiedzieć, że ten materiał nie ma za zadanie pogłaskania Twojego ego, tylko brutalne ukazanie Ci prawdy i mechanizmów zachodzących, kiedy zaczynasz odkładać zadania na przysłowiowe potem.

 

Znasz to uczucie, kiedy z zapałem poddajesz się dowolnej czynności, nic innego się wtedy dla Ciebie nie liczy, jednak po jakimś czasie ten ogień w Twoim wnętrzu gaśnie, wypala się jak przysłowiowa słoma, tak jak szybko się rozpalił, tak samo szybko zaczął przygasać, aż w końcu całkowicie zanikł.

 

Słoma to nie najlepszy materiał na podtrzymanie ognia, czytając lub słuchając poprzedni artykuł o motywacji, poznałeś kilka technik, które pomagają podtrzymać energię do działania, jednak są rzeczy, które musisz sobie w pełni uświadomić.

 

Mówiłem, aby unikać motywacji negatywnej, jednak jest sposób, na rozbudzenia ognia w Twoim wnętrzu właśnie opierający się na pokazaniu tego, co możesz osiągnąć, a co może się stać, jeżeli tego nie zrobisz.

 

Jednak przytoczę to ćwiczenie na końcu, teraz zajmę się krótkim uświadomieniem Twojej osoby, dowiesz się, dlaczego słomiany zapał, prokrastynacja, lenistwo, poddawanie się, niezależnie jak to nazwiesz, są działaniami, których musisz się wystrzegać, jeżeli chcesz dojść do czegoś w swoim życiu, a za porażkę i poddanie się możesz winić tylko i wyłącznie siebie.

 

Każdy człowiek ma marzenia, Ty również od dziecka otaczałeś się marzeniami, często jednak dorośli kazali Ci zaprzestania życia w obłokach i „dorośnięcia”, jednak zamknięcie się na marzenia jest krokiem do tyłu.

 

Zauważ, ile już w swoim życiu podejmowałeś prób wykonania tej samej czynności, może być to np. nauka języka obcego, nauka gry na instrumencie, czy osiągnięcie sukcesu zawodowego, kiedy na początku rozpiera Cię energia i dążysz całymi siłami do tego celu, na drugi dzień okazuje się, że zapału jest trochę mniej, a kolejnego dnia przestajesz w ogóle pracować, aby swój cel osiągnąć i nagle, potrafisz znaleźć mnóstwo wymówek dla takiego stanu rzeczy.

 

Jednak wymówka służy jedynie podbudowaniu Twojego ego, ponieważ nie chcesz przyjąć do wiadomości, że porażka jest jedynie Twoją winą, często dlatego też odkładasz robienie czegoś na później, ponieważ obawiasz się, że efekt mógłby być inny od zamierzonego.

 

Są to rzeczy, które dzieją się na poziomie podświadomości, jest to efekt wieloletniego pouczania Cię przez inne osoby, mówienie Ci jak masz żyć, że marzenia są jedynie dla dzieci, a życie to nie film i lepiej będzie, jak się z tym pogodzisz, wmawianie Ci, że powinieneś przejmować się, tym co pomyślą o Tobie inni ludzie, po prostu wmówiono Tobie, abyś bał się żyć po swojemu i nie chciał od życia więcej niż przeciętności.

 

Osoby, które były odporne na takie pouczanie i nie przestały marzyć, odnoszą w dorosłym życiu sukcesy, ponieważ potrafią ustalić sobie cel i do niego dążyć, nie zastanawiając się, przy tym, co pomyślą o nich inni, są to ludzie, którzy robią rzeczy odmienne od większości, dlatego odnoszą niebywałe sukcesy.

 

Teraz zwróć uwagę na osoby, które udzielały Ci tych rad, na to, co osiągnęły one w życiu, często ograniczały one Ciebie, ponieważ były przeciętniakami, a nie potrafiły same się z tej przeciętności wyswobodzić, dlatego postanowiły sprowadzić Cię na swój poziom.

 

Łatwiej było pozostać w swojej strefie komfortu i ściągnąć kogoś w dół, niż patrzeć jak osiąga on sukces, jak staje się lepszy od nas, jak prowadzi szczęśliwe życie.

 

Powinieneś odgrodzić się od takich osób, jeżeli znajdują się one w Twoim otoczeniu, będzie to pierwszy krok na celu do lepszego życia.

 

Kolejną rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest uświadomienie sobie, ile rzeczy w swoim życiu zaprzepaściłeś, pomyśl o tym, gdzie byś teraz był, gdybyś 5 lub 10 lat temu nie zaprzestał np. nauki języków obcych, gdybyś dbał o swoje ciało, uczył się gry na giełdzie, kształcił się, otworzył firmę, grał na instrumencie, uczył się programowania, długo można tak wymieniać.

 

Mało tego pomyśl nawet o poprzednim roku, miesiącu, ile przedsięwzięć rozpocząłeś, a ile udało Ci się doprowadzić do końca, a gdzie byś był, gdybyś wszystkie z nich kontynuował, jednak jeżeli nie uświadomisz sobie tego, do jakiego marnotrawienia czasu i talentu prowadzi słomiany zapał, nie będziesz mógł zrobić kroku do przodu, rozbudź w sobie żal za stracony czas, rozbudź w swojej wyobraźni, obraz tego gdzie mogłeś być, a gdzie jesteś, poczuj w całym swoim wnętrzu ogromne poczucie winy.

 

A kiedy już to zrobisz, w pełni sobie przebacz i odrzuć przeszłość, odczuj ulgę, jeżeli chcesz iść do przodu, nie możesz ciągle spoglądać w przeszłość, jest to zamknięty rozdział, już wiesz, do czego on prowadzi, pogodziłeś się z samym sobą, przebaczyłeś sobie, jednak teraz rozpoczyna się dla Ciebie nowe życie, wyciągnąłeś wniosek z poprzedniego rozdziału swojego życia i wiesz, do czego nie możesz dopuścić, więc przestań żyć starym, a zacznij żyć nowym.

 

Od teraz możesz rozpocząć pisanie swojego życia na nowo, życia pełnego sukcesów oraz szczęścia, życia, w którym z powrotem nauczysz się marzyć i stawiać sobie cele, a ogień do ich osiągnięcia będzie rozpalała w Tobie nie słoma, a piec hutniczy.

 

Jesteś teraz świadomy, nie możesz już mówić, próbowałem, ale mi nie wyszło, chciałbym, ale na pewno się nie uda, po co próbować jaki to ma sens.

 

Teraz już wiesz, że za porażkę odpowiadasz Ty sam i żadna wymówka tego nie zmieni, jeżeli po drodze do celu, natrafisz na porażki, pamiętaj, że dzięki nim zdobywasz doświadczenie potrzebne, aby swój cel osiągnąć.

 

Teraz przedstawię Ci ćwiczenie, o którym mówiłem na początku.

 

Zrelaksuj się, rozsiądź się w fotelu i zamknij oczy.

 

Zacznij tworzyć w swoim umyśle najczarniejszy obraz swojego życia, tego gdzie będziesz za kilka lat, jeżeli wciąż będziesz odkładał zadania na później lub nigdy nie doprowadzał ich do końca.

 

Kiedy inni będą daleko z przodu, Twoi znajomi będą prowadzić szczęśliwe życie, a Ty wciąż będziesz w tym samym punkcie, w którym jesteś teraz.

 

Poczuj wszystkimi zmysłami uczucia, które wtedy Ci towarzyszą. Odczuj poczucie winy i smutek.

 

Przez kilka minut wczuwaj się w te wszystkie negatywne uczucia.

 

Następnie przejdź do następnego kroku.

 

Teraz rozpocznij tworzenie w swoim umyśle obrazu pozytywnego, wyobraź sobie siebie jako osobę, która podejmuje się wszystkich zadań z radością, bez wahania się i żadnych obaw, bez żadnej zwłoki.

 

Osobę, która każdego dnia zastanawia się, co jeszcze może zrobić, aby szybciej osiągnąć swój cel.

 

Zobacz siebie w pięknym domu, ze szczęśliwą rodziną, sportowym samochodem, stwórz obraz swojego wymarzonego życia, przyszłości, na którą zasługujesz.

 

Następnie poczuj wszystkie pozytywne emocje, które wtedy Ci towarzyszą.

 

Wyobraź sobie radość osób w Twoim otoczeniu, kiedy osiągasz kolejne cele, radość Twojej rodziny.

 

Pamiętaj, aby wykorzystać wszystkie swoje zmysłu, delektuj się tą chwilą.

 

Teraz skup się nad trzema stanami emocjonalnymi, które towarzyszą Ci w sytuacji pełnej motywacji.

 

Zacznij przywoływać każdy z osobna, następnie przypomnij sobie sytuację, w której ten stan miał miejsce, użyj do tego wszystkich swoim zmysłów, następnie postaraj się wyostrzyć to uczucie, jak najmocniej potrafisz, rób to tak długo, aż poczujesz rzeczywistą energię do działania, kiedy Ci się to uda przejdź do kolejnego stanu.

 

Pamiętaj, aby się nie spieszyć, wykonaj to ćwiczenie w spokoju, tak abyś był pewny, że każdy stan emocjonalny wywołał w Tobie rzeczywistą fizyczną reakcję.

 

Kiedy wykonasz wszystkie powyższe kroki, nadszedł czas na zakończenie, przywołaj stworzony wcześniej negatywny obraz swojej przyszłości, wyobraź sobie siebie, następnie umieść negatywny obraz za swoimi plecami, kiedy już to zrobisz, przywołał obraz pozytywny i umieść go przed swoimi oczami, Twoja podświadomość będzie, od teraz dążyć do osiągnięcia tego, co znajduje się przed Twoimi oczami.

 

Kiedy skończysz, pamiętaj, aby od razu wykonać czynność, która przybliży Cię do osiągnięcia Twojego celu, jest to niezwykle ważne!

 

Na początek nie musi być to nic wielkiego, najważniejsze, aby przybliżyło Cię do lepszej przyszłości.

 

Na dzisiaj to tyle, jeżeli przeczytałeś lub odsłuchałeś ten artykuł, nie możesz już mieć żadnej wymówki na swoje postępowanie, zostałeś uświadomiony, wiele osób może zignorować moje słowa, jednak jeżeli pomogą one chociaż jednej osobie na tysiąc, to będę usatysfakcjonowany.

 

Pamiętaj również, aby przy stawianiu sobie celów, określać dokładną datę ich wykonania, planuj swoją przyszłość, lepiej przesunąć datę, niż w ogóle jej nie ustalić.

 

Połącz obecną wiedzę z filozofią kaizen, a szybko zaczniesz zmieniać swoje życie na lepsze.

 

Dla wszystkich tych, którzy wciąż wolą odkładać wszystko na potem, łącznie ze zmianą swojego życia mam cytat Alberta Camusa.

 

„Zawsze się znajdzie odpowiednia filozofia do braku odwagi”

 Albert Camus

 

Pozdrawiam

Wojciech Woźniak

 

4 komentarze

  1. Bardzo ciekawe nagranie.
    Trafne spostrzeżenie ,że dzisiaj większość ludzi jest tak ulepiona przez system ze nie jest zdolna do realizacji własnych celów o których zapomniała, albo odrzuciła jak mrzonki. Dziękuję za nagranie.

  2. Dziękuję. Naprawdę pomogło. Czuję się bardzo zmotywowana. Obawiam się jednak, że ten stan też kiedyś, któregoś sennego popołudnia wygaśnie…

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie będzie opublikowany. Zaznaczone pola są wymagane *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.