Strona Główna » Samorozwój » Motywacja – Kilka metod motywacyjnych.

Motywacja – Kilka metod motywacyjnych.

MotywacjaMotywacja – czyli jak wykonywać pracę z przyjemnością.

 

Od dzisiaj będę umieszczał nowe wpisy w dwóch wersjach, tak jak wcześniej słowem pisanym, oraz w wersji audio.

Poniżej znajduje się wersja audio.

 

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

 

Aby przejść do tekstu kliknij czytaj więcej.

Znasz to zapewne bardzo dobrze, rozpoczynasz jakieś przedsięwzięcie i wyrabiasz 100% normy, jesteś całkowicie pochłonięty, lecz po jakimś czasie, to uczucie powoli zanika, jesteś w połowie lub tuż przed końcem zadania i nagle tracisz całkowicie ten zapał, Twoja motywacja się ulatnia.

 

Potrzebujesz wtedy odrobiny właśnie tej motywacji, która pozwoli znów powrócić do działania.

 

Zacznę od początku, są zadania, do których wykonania nie potrzebujemy motywacji, wystarczy spojrzeć na nie z innego punktu widzenia lub są to rzeczy, które musimy zrobić obojętnie czy tego chcemy, czy nie.

 

Jeżeli zadzwoniłbym do Ciebie, mówiąc, że dostaniesz walizkę pieniędzy, jeżeli do mnie przyjdziesz, nie musiałbym długo czekać na odpowiedź, po prostu rzuciłbyś wszystko, co w tej chwili robisz i przyszedłbyś pod wskazany przeze mnie adres.

 

Równie dobrze mógłby zadzwonić do Ciebie komornik z informacją, że masz tydzień na spłatę zadłużenia, co wtedy byś zrobił? Najprawdopodobniej przestałbyś wykonywać nieważne i służące jedynie rozrywce zajęcia i znalazł sposób, aby zdobyć pieniądze.

 

Innym przykładem może być taka sytuacja, załóż, że zaczynasz pracę na własny rachunek, np. wstąpiłeś do jakiejś firmy działającej w systemie MLM, w których pomimo bajek niektórych osób trzeba też pracować, a najważniejszy jest początek tej pracy.

 

Także zaczął się nowy rozdział twojego życia, po jakimś czasie tracisz energię do działania, widzisz za wolne postępy, postanawiasz rzucić to wszystko i wrócić do swojej pracy na etacie, jednak usiądź teraz i przemyśl wszystko na spokojnie, wykonałeś już kawał roboty, najtrudniej zawsze jest zacząć, etat nie daje Ci tych samym perspektyw, prawdopodobnie jesteś już przy końcu tego początkowego etapu, wiele osób przerywa w czasie kiedy są bardzo blisko zakończenia danego zadania.

 

Mając na uwadze np. otrzymanie pokaźnego wynagrodzenia i samochodu od firmy za osiągnięcia oraz wkład pracy, jaki już wykonałeś, zastanów się czy warto byłoby przerywać w tej chwili i czy naprawdę potrzebujesz jakiejkolwiek motywacji, żeby otrzymać nowy samochód?

 

Pomyśl, jak brzmiałoby, to dla osoby z zewnątrz.

 

  • Cześć co u Ciebie?
  • A wiesz w porządku, znalazłem pracę, a u Ciebie?
  • Wiesz co, szukam kogoś, kto zmotywuje mnie do pracy, dzięki której jestem niezależny, a dostanę 10 tysięcy i samochód.
  • Stary, gdybym ja miał taką pracę, nikt nie musiałby mnie motywować. Przecież to śmieszne, aby zmuszać się do czegoś takiego, przecież to przyjemność, postaw się w mojej sytuacji pracuję po 10 godzin dziennie, niszczę sobie zdrowie, a dostaję za to marne wynagrodzenie, samochód to mogę sobie pooglądać w drodze do pracy, kiedy stoję na przejściu dla pieszych.
  • Dziękuje Ci, właśnie tego potrzebowałem, innego świeżego spojrzenia na moją sytuację, jeżeli chcesz, pomogę również Tobie, stać się osobą niezależną, razem w krótszym czasie osiągniemy jeszcze więcej.

 

Krótka historyjka z morałem jest to bardzo szybka motywacja, wystarczy spojrzeć na swoją obecną sytuację tak jakbyśmy byli inną osobą, która obserwuje to wszystko z boku.

 

Ty tyle, jeśli chodzi o wstęp :)

 

Także lecimy dalej.

 

Czym tak w ogóle jest ta motywacja i proces motywacyjny, przytoczę tutaj cytaty z wikipedii.

 

„Motywacja – stan gotowości istoty rozumnej do podjęcia określonego działania, to wzbudzony potrzebą zespół procesów psychicznych i fizjologicznych określający podłoże zachowań i ich zmian. To wewnętrzny stan człowieka mający wymiar atrybutowy”.

 

„Procesy motywacyjne ukierunkowują zachowanie jednostki na osiągnięcie określonych, istotnych dla niej stanów rzeczy, kierują wykonywaniem pewnych czynności tak, aby prowadziły do zamierzonych wyników (zmiana warunków zewnętrznych, zmiana we własnej osobie, zmiana własnego położenia). Jeśli człowiek jest świadomy wyniku wykonywanych czynności, wówczas ten wynik będzie nazywany celem. Proces motywacyjny składa się z zespołu pojedynczych motywów. Motywem nazwać zaś można przeżycie pobudzające człowieka do działania lub powstrzymujące go, lub przeszkadzające jego wykonaniu”.

 

Trzeba wyróżnić również rodzaje motywacji.

 

Motywacja wewnętrzna – dzięki tej motywacji wchodzimy w stan umysły zwany „flow”, kiedy to dążymy do zaspokojenia swoich potrzeb, gdzie cel sam w sobie jest motywacją, zatracamy się wtedy i nawet nie zauważamy upływającego czasu.

 

Motywacja zewnętrzna – jest to czynność, w którą angażujemy się bez przyjemności np. nauka przedmiotów, których nie lubimy, odwiedzanie dentysty, wyrok sądu skazujący nas na wykonanie lub poddanie się jakiejś czynności. Zdarza się, że dana rzecz jest motywowana wewnętrznie, lecz człowiek nie zauważając tego, pozbywa się przyjemności.

 

Motywacja pozytywna – w skrócie można powiedzieć, że prowadzi do nadzwyczajnych osiągnięć, pozwala na samorealizację i ciągły rozwój, jeżeli chodzi o nas samych najlepiej starać się zauważać każdy nawet najmniejszy sukces, w przypadku pracowników musi być wynikiem transakcji wiązanej np. lepsze stanowiska i szkolenia w zamian za większą samodzielność.

 

Motywacja negatywna – Jest to motywacja wywołana poczuciem zagrożenia, pokazuje co, człowiek osiągnie lub mógłby osiągnąć np. utratę kogoś bliskiego, utratę pracy, czyli motywacja przez użycie zastraszenia. Unikaj jej stosowania w przypadku swoim, jak i pracowników, wyjątkiem są tylko niektóre jednostki.

 

Czasem stosowanie jedynie pozytywnej motywacji może być niewystarczające, szczególnie w zarządzaniu zasobami ludzkimi, jak to mówią, daj palec, a wezmą rękę, po prostu są osoby, które potrzebują czasem potrząśnięcia, inaczej wejdą nam na głowę.

 

Wiesz już, czym jest motyw, motywacja oraz procesy motywacyjne, znasz także rodzaje motywacji, więc pomijając początkowe przykłady motywacji, stosowane w niektórych sytuacjach, w których tak naprawdę tej motywacji nie potrzebujemy, zajmę się opisaniem technik motywacyjnych.

 

„Najważniejsze jest jak… zaczynasz”

 

Są dwie „szkoły”, jeżeli chodzi o tę metodę.

 

Pierwsza promuje zaczynanie pracy od najłatwiejszego zadania, które mamy do wykonania, sukces ma zachęcić Cię do kontynuowania pracy. Osobiście nie mogę go polecić, przy łatwym zadaniu możesz zacząć się rozpraszać, w końcu nie wymaga naszej całej uwagi, do tego po jego wykonaniu pozostaje świadomość, że „najgorsze” jeszcze przed nami.

 

Druga zaleca wykonanie najtrudniejszego zadania na samym początku i to jest metoda, którą mogę polecić. Trudne rzeczy wymagają poświęcenia im całej uwagi, co na samym początku pracy pozwala przywyknąć nam do utrzymania skupienia, a po wykonaniu tego najtrudniejszego wiemy, że zostały nam tylko zadania łatwiejsze, co dodatkowo nas motywuje. Wystarczy dołożyć do tego skupienie, które osiągnęliśmy wcześniej, a praca wykonuje się szybko i przyjemnie.

 

„Metoda kija i marchewki”

 

Pewnie pamiętasz z dzieciństwa obrazek zawieszonej na kiju marchewki, który trzymał w rękach mały człowieczek siedzący na osiołku, nawet jeżeli nie to zapewne już go sobie wyobraziłeś.

 

Również Ty możesz motywować się w ten sposób i nie mam na myśli marchwi za wykonanie zadania, po prostu ustal sobie jakąś nagrodę za wykonanie jakiejś czynności, w ten sposób myśli będą skupione na „celu”, czyli nagrodzie, a nie na trudny proces wykonywania zadania.

 

W ten sposób możemy, wyrobić w sobie również pozytywne odczucia dotyczące danej czynności, tak że po pewnym czasie nagroda nie będzie potrzebna.

 

„Użyj wyobraźni”

 

Łatwa i dostępna w każdych warunkach metoda, wystarczy, że wyobrazisz sobie siebie po osiągnięciu celu lub ukończoną czynność, postaraj się poczuć, jak wtedy będziesz się czuł, im żywszy obraz tym lepiej. Ta metoda często pozwala na fizjologiczne pobudzenie do działania.

 

„Analiza”

 

Przeprowadź analizę korzyści oraz konsekwencji, pełna świadomość co możemy utracić, a co zyskać skutecznie motywuje do działania i może przerodzić się w motywację wewnętrzną.

 

„Po prostu zacznij”

 

Jeżeli uważasz, że Twoja wiedza jest za mała i obawiasz się rozpoczęcia zadania, przez co pozwalasz sobie na jego odkładanie, to wiedz, że im dłużej to robisz, tym większe prawdopodobieństwo, że nigdy tego nie uczynisz. Czasem po prostu musisz się zmusić i coś zrobić, jak już zaczniesz, to prawdopodobnie okaże się, że było to łatwe.

 

„Powolutku”

 

Jak możesz mieć motywację, skoro masz na głowie 30 zadań?

 

Nie rozpoczynaj nowych projektów tak samo, jak i nie rób wielu innych rzeczy w jednej chwili.

 

Zamiast skupiać się na jednym, poświęcasz uwagę wielu rzeczą, przez co spada Twoja produktywność i jakość wykonywanej pracy.

 

Jeżeli w tej chwili masz dużo do zrobienia, posegreguj wszystkie zadania on najważniejszego, widząc, jak z listy skreślane są kolejne zadania, motywacja sama będzie rosła, kiedy skończysz, nie dopuszczaj już do takich sytuacji.

 

Na dziś to tyle, nie chciałbym, aby artykuł był zbyt długi.

 

To nie są wszystkie metody, jeszcze będę wracał do tematu motywacji, bo jest to ważne zagadnienie.

 

Przedstawiłem ich kilka, lecz wybór jak zawsze należy do Ciebie. Musisz sam sprawdzić, która metoda/y działa najlepiej i zacząć je stosować.

 

Na dziś to tyle, zapraszam do komentowania.

 

Wojciech Woźniak

 

Jeden komentarz

  1. Nagranie audio naprawdę porządnie wykonane.Sam artykuł dobrze i wyczerpująco napisany.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie będzie opublikowany. Zaznaczone pola są wymagane *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.