Strona Główna » Biznes » Outsourcing, czyli zlecasz i robisz co chcesz.
Outsourcing, czyli zlecasz i robisz co chcesz.

Outsourcing, czyli zlecasz i robisz co chcesz.

Outsourcing

Outsourcing – jest to krótki artykuł ogólnie traktujący o tym czym jest outsourcing i do czego może on Ci się przydać.

Będzie również kilka kolejnych artykułów o tym temacie dlatego, ten możesz potraktować jako wstęp.

Tak więc zapraszam do czytania.

Czym jest outsourcing?

Tak naprawdę sam termin jest skrótem od outside-resource-using, czyli ogólnie mówiąc, oznacza on korzystanie z zasobów zewnętrznych.

Po raz pierwszy zostało użyte w 1979 r. i odnosiło się do kupowania przez brytyjski przemysł motoryzacyjny, niemieckich projektów.

Samą jednak koncepcje ułożył wcześniej, bo w 1923 r. Henry Ford, stwierdzając, że:

Jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż konkurenci, nie ma sensu, żebyśmy to robili i powinniśmy zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej niż my

Oczywiście, nie musi odnosić się to tylko do rzeczy, których nie potrafimy.

Nawet jeżeli potrafimy zrobić coś lepiej lub szybciej niż pracownik, którego zatrudnimy, to trzeba brać pod uwagę czas wolny, który zyskamy, zlecając takie zadanie.

W tym momencie mogę polecić książkę „4 godzinny tydzień pracy” Tima Ferrissa (wciąż powinna być dostępna od ręki w empiku), potrafi zmienić myślenie, jednakże dosyć często Timothy pokazuje tam jak korzystać z outsourcingu, dzięki czemu mając własną firmę, podróżuje po całym świecie, poświęcając jej tylko parę godzin tygodniowo, siedząc przed laptopem.

W skrócie outsourcing to potężne narzędzie nowoczesnego biznesu.

Jeżeli szanujesz swój czas i chcesz zarabiać duże kwoty, nie tracąc przy tym swojego życia, stanie się bezsprzecznie Twoim przyjacielem.

Polskie warunki, a outsourcing.

Pewnie w tym momencie, niektóre osoby mówią do siebie „Dobrze, ale my nie żyjemy w Ameryce”

Odsłonię rąbek tajemnicy i powiem wam, że Timothy korzysta z firm outsourcingowych znajdujących się w Indiach. Tak naprawdę nie musimy kierować naszego wzroku tak daleko, ponieważ na naszym rynku nie brakuje ludzi, którzy za wynagrodzenie są w stanie DOBRZE wykonać powierzone im zadanie, mało tego, są osoby, które zrobią to za naprawdę niewygórowaną kwotę.

I nie chodzi mi tylko o firmy, którym możesz coś zlecić, zapewne znane jest Ci pojęcie freelancing, zajmują się nim osoby prywatne, które nie mają stałego zatrudnienia (z własnej woli), tylko zajmują się wykonywaniem powierzonych im zleceń.

Dla takich ludzi liczy się jakość wykonywanej przez nich pracy, ponieważ jeżeli pozwolą sobie na fuszerkę, to może minąć sporo czasu, zanim ktoś znów da im szansę, a jeść jednak trzeba.

Pozwala to również na dosyć dużą możliwość negocjacji ceny, bo jednak konkurencji nie brakuje.

Tak jak wszystko w dzisiejszych czasach, możemy w ciągu paru minut znaleźć odpowiednią osobę i zlecić jej zadanie przez internet, czasem nawet w godzinach nocnych.

Jest to niewątpliwie kolejna zaleta.

Klikając tutaj przejdziesz na jeden z największych portali w Polsce, gdzie możesz wystawić swoje zlecenie.

Czy warto?

Na to pytanie odpowiedzieć musisz sobie sam, niewątpliwie jest to potężne narzędzie, które odpowiednio wykorzystane pozwoli prawie nie zauważać Ci, że pracujesz :)

Konkurencja na rynku pozwoli nawet początkującemu przedsiębiorcy na korzystanie z dobrodziejstw outsourcingu, bo nie posiadając nawet dużych funduszy, zawsze znajdzie się coś, co można zlecić za rozsądną cenę.

A jeżeli przyjrzycie się uważniej, to zauważycie, że chociaż kilkanaście razy w życiu korzystaliście z outsourcingu.

Chociażby, oddając ubrania do pralni chemicznej lub kliszę do fotografa, kiedyś zlecało się również pranie dywanów i inne rzeczy, teraz również często zdarza nam się zlecać coś, co możemy zrobić sami.

Nawet coś takiego jak fastfood można podciągnąć pod outsourcing, przecież jedzenie możemy zrobić sobie sami, jednak zlecamy jego zrobienie i wydanie nam go w bardzo krótkim czasie, przez co wiele osób w ogóle ma czas, aby zjeść śniadanie, zatrzymując się w drodze do pracy lub biura w takim miejscu, a chwilę później konsumując posiłek na trasie.

Jednak pomimo mojego wieku, wiele pamiętam z lat 90 :), kiedyś można powiedzieć modne było takie zlecanie, ludzie robili to, aby zaoszczędzić czas i pokazać, że ich stać. Teraz wielu takich zakładów już nie ma, jednak niektóre bardzo sprawnie funkcjonują.

Jednak dosyć rozczulania się nad przeszłością, dzisiaj niepoważnym byłoby zlecanie czegoś, aby pokazać, że nas stać, koncerny samochodowe nie zlecają wykonania prefabrykatów, żeby pokazać, że je stać, lecz aby ZMNIEJSZYĆ, koszty produkcji oraz czas montażu.

Na dzisiaj to tyle, zapraszam do komentowania, tak jak pisałem, rozpiszę się bardziej na ten temat, także czekajcie na kolejne artykuły o outsourcingu.

Pozdrawiam

Wojciech Woźniak.

4 komentarze

 1. Mekką światowego outsourcingu są dzisiaj Filipiny. Polski rynek jest mały (jeszcze). Jeden sensowny, czyli zawierający wiele ofert, serwis (ten, o którym wspomniałeś). Ja chętnie korzystam z outsourcingu – szaleństwem jest myśleć, że warto wszystko samemu robić :-)

  Pozdrawiam Cię Wojtku!

 2. @Zarabianie na Blogu
  Oczywiście że nasz rynek, to jeszcze nie szaleństwo :), jednak pozwala już swobodnie zlecać pracę w kraju, co nie zmusza nas do szukania na siłę poza naszym krajem, a to jednak dla wielu osób na początku może okazać się dużym plusem.

  Pozdrawiam Cię Bartku i życzę miłego dnia. :)

 3. @Wojciech Woźniak

  Oczywiście! Mamy w Polsce wielu utalentowanych ludzi. Dodatkowo nie ma bariery językowej, co jest istotne przy zlecaniu pracy przez internet.

  Czekam na kolejnego posta Wojtku!

 4. @Zarabianie na blogu
  Jeżeli chodzi o barierę językową, to zapewne na początku będzie priorytetem żeby jej uniknąć, ale jeżeli ktoś już „wsiąknie” w temat i będzie bardziej doświadczony, to na pewno zainteresuje się też rynkiem zagranicznym, internet daje nam naprawdę nieograniczone możliwości, choć zdaje się że niektórych, to trochę przerasta i zamiast działać, to się ograniczają.

  Kolejny artykuł ukaże się dziś lub jutro.

  Pozdrawiam Cię Bartku :)

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie będzie opublikowany. Zaznaczone pola są wymagane *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.