Strona Główna » Biznes » Strategia Kaizen – Małe kroki do celu.
Strategia Kaizen – Małe kroki do celu.

Strategia Kaizen – Małe kroki do celu.

KaizenStrategia Kaizen

Słowo pochodzi z japońskiego „kai” oznaczającego zmianę oraz „zen”, które oznacza dobry.

Możemy to przetłumaczyć jako ciągłe doskonalenie.

Jest to filozofia wywodząca się z kultury japońskiej oraz praktyki zarządzania. Korzysta z niej wiele japońskich przedsiębiorstw, skupia się ona nie tylko na produkcie, lecz przeniosła się również na życie pracowników i kierowników.

Jej istotą jest skupianie się na szczegółach i ulepszanie własnego produktu, przedsiębiorstwa, własnego życia metodą małych kroków.

Co z czasem prowadzi do istotnej przewagi nad konkurencją i zauważalnymi zmianami.

Zgodnie ze strategią kaizen, każdy dzień powinien przynieść jakieś ulepszenia, stare japońskie przysłowie ukazuję, że zmiany mogą zachodzić w krótkim czasie i być na tyle istotne, że powinny być zauważalne.

 

Jeżeli mężczyzny nie widziano przez trzy dni, jego przyjaciele powinni mu się dobrze przyjrzeć, aby zobaczyć, jakie nastąpiły w nim zmiany

 

Dobrze więc, tylko ktoś teraz może zapytać jak może mu to pomóc w rozwijaniu biznesu, skoro on jest sam, a tam mamy do czynienia z wielkimi przedsiębiorstwami.

Zacznijmy od przyjrzenia się dwóm zasadniczym elementom kaizen:

  1. Zmiany na lepsze oraz ulepszenia.
  2. Ciągły niekończący się proces.

Niech mi nikt nie próbuje wmówić, że nie można każdego dnia czegoś ulepszyć.

Powinniśmy dążyć do tego, aby każdego dnia wykonać chociaż mały krok, który przybliży nas do naszego celu, np. zabieramy się za pisanie książki, to przecież nie napiszemy jej w ciągu godziny, natomiast wystarczy poświęcić pięć minut dziennie, aby po miesiącu zobaczyć znaczący postęp.

Kaizen uczy cierpliwości oraz systematyczności, dodatkowo w zamian daje solidne fundamenty, możemy w miesiąc otworzyć firmę, zatrudnić mnóstwo ludzi tylko po to, aby na drugi miesiąc ogłosić upadłość.

Korzystając ze strategi kaizen, podejdziemy do zakładania firmy małymi kroczkami, zdobędziemy fundusze, znajdziemy na razie kilku najbardziej odpowiednich pracowników, po to, aby po dwóch latach stać się znaczącym graczem na rynku.

Od dzisiaj staraj się wprowadzić te dwa elementy do swojego życia.

Jeżeli długo zabierałeś się za jakąś rzecz, zacznij od dzisiaj poświęcać pięć minut każdego dnia, aby wykonać zadanie.

Zamierzałeś zadbać o zdrowie? Wstań godzinę wcześniej i przeznacz ten czas na poranny jogging.

Pamiętaj, że słonia można zjeść tylko po kawałku.

Zamiast odkładać coś na później bo wydaje nam się że to nas przerasta to pamiętaj również, że wymówki że czegoś nie da się zrobić są zbędne.

Postanowiłem zrobić cykl artykułów o strategii kaizen, ponieważ nie chciałem, aby artykuł były za długi. Za dwa dni przyjrzymy się dziesięciu zasadom kaizen.

Jeżeli masz jakieś pytania, proszę pisz w komentarzach.

 

Pozdrawiam

Wojciech Woźniak

2 komentarze

  1. Ciekawy artykuł, pierwszy raz spotykam się z ta filozofią.Bardzo ciekawi mnie jej zastosowanie w praktyce i to w jaki sposób można z niej korzystać nie tylko w biznesie , ale również w innych dziedzinach życia.Od kiedy Wojciechu sam na co dzień stosujesz się do niej?

  2. @Miłosz
    Kolejne artykuły będą właśnie traktować o zastosowaniu kaizen nie tylko w biznesie lecz także w życiu, w tym artykule również odniosłem się do tego tematu min. z ćwiczeniami, lub pisaniem.

    Już od około dwóch miesięcy staram się żyć według strategii kaizen i naprawdę widać tego efekty.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie będzie opublikowany. Zaznaczone pola są wymagane *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.